Katru gadu 9. maijā visā Eiropā un arī vietām pasaulē, tiek atzīmēta Eiropas diena. Tā ir diena, kad tiek svinēta Eiropas kopības sajūta un panāktais miers Eiropā. Šogad, 2021. gadā, aprit 17 gadi kopš Latvija iestājās Eiropas Savienībā, to padarot par pilntiesīgu Eiropas daļu.
Vēsturiski 1950. gada 9. maijā Parīzē Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans, apzinoties trešā pasaules kara draudus, kas varētu aptvert visu Eiropu, starptautiskajai presei nolasīja deklarāciju, kurā Francija, Vācija un citas Eiropas valstis tika aicinātas apvienot savu ogļu un tērauda ražošanu, tādējādi ieliekot “pirmo pamatakmeni Eiropas Savienības izveidē”.
Viņš piedāvāja izveidot Eiropas iestādi, kuras pārraudzībā būtu ogļu un tērauda nozare, kas tolaik veidoja visas militārās varas pamatu. Šajā dienā sākās Eiropas projekts. Tāpēc arī ES valstu un valdību vadītāju augstākā līmeņa sanāksmē Milānā 1985.gadā tika pieņemts lēmums svinēt 9. maiju kā “Eiropas dienu”.
Katru gadu maijā visā Eiropā, tajā skaitā Latvijā norisinās dažādi informatīvi pasākumi, kuros valsts iestādes, nevalstiskās organizācijas, ES institūcijas, kā arī ES valstu vēstniecības informē par ES un Latvijas dalību tajās, iepazīstina ar aktuālajiem jautājumiem, prezentē kultūru un valodas dažādību ES, Latvijas iedzīvotāju iespējas ES.
Eiropas diena Latvijā 2020 paies solidaritātes un Šūmana deklarācijas 70. gadadienas zīmē.
Viens no Eiropas Savienības dibinātājiem Roberts Šūmans pirms 70 gadiem uzrakstītajā deklarācijā teica: “Eiropu neizveidos uzreiz vai saskaņā ar vienotu plānu. To veidos konkrēti sasniegumi, kas pirmām kārtām radīs de facto solidaritāti.” Laikā, kad visa pasaule cīnās ar COVID-19 pandēmiju, solidaritāte un savstarpējs atbalsts ir kļuvuši par Eiropas Savienības vadmotīvu. Eiropas diena iezīmē arī svarīgus Eiropas Savienības attīstības jautājumus.
Svinēsim Eiropas dienu, paužot atzinības vārdus un cieņu visiem eiropiešiem, kas klātienē un attālināti, bet tomēr plecu pie pleca, cīnās, lai izvestu Eiropu no krīzes. Eiropas dienā atcerēsimies par ES galvenajām vērtībām, tostarp, mieru, brīvību, likuma varu, demokrātiju.
Pēc internetā pieejamās informācijas materiālu sagatavoja
Aurēlija Strode